NEJVĚTŠÍ KOBEREC NA SVĚTĚ

Vítejte v příběhu z 1000 a jedné noci ....

Tato mešita byla pojmenované po šajchovi Zayeda bin Sultan Al Nahyan, který byl zakladatelem a první prezidentem Spojených arabských emirátů, který je zde pohřben.

Mešita Adu Dhabi

Velká bílá mešita šajcha Zayeda bin Sultan Al Nahyan v Abu Dhabi

Uvnitřní plocha chrámového prostoru činí 22 412 metrů čtverečních.
Na stavbu mešity bylo vynaloženo více než 600 milionů eur.

Mešita může současně pojmout 40.000 věřících. Hlavní modlitební sál je určen pro 9 000 věřících. Dva vedlejší pokoje, jsou určené výhradně pro ženy, do každého se vejde 1 500 žen. Pod rukama 1200 íránských žen vznikl největší koberec, který kdy byl utkán. Zakázku za 8,5 miliónu dolarů Íránu zadala mešita šajcha Zajda z Abú Zabí.

Největší koberec na světe

Podlaha v mešitě je pokryta největším kobercem na světě. Plocha koberečku je 5 627 čtverečních metrů. 15 kusů, které tvoří koberec, mají hmotnost 47 tun. Téměř dva roky trvalo na vytvoření tohoto díla. Koberec pro hlavní modlitební síň mešity je ručně tkaný.
1200 žen se při práci střídalo ve dvousměnném provozu.

NEJVETŠÍ KOBEREC NA SVĚTĚ

Koberec-gigant drží teplo tisíce rukou íránských tkadlen, které pracovali pod pozorným dohledem 50 odborníků kteří v Abú Zabí později utkané dílce sjednotili. Tkadlenám bylo od 15 do 60 let.

NEJVETŠÍ KOBEREC NA SVĚTĚ

Koberec v mešitě Abu Dhabi je největší světový koberec a byl vyroben firmou "Koberce z Íránu," podle kresby íránského umělce Ali Khaliq. Hmotnost tohoto koberce je 47 tun - 35 tun vlny a 12 tun bavlny. Hustota uzlu – 2 268 000.

NEJVETŠÍ KOBEREC NA SVĚTĚ


Světový rekord se neomezuje jen na největší koberec, mešitu osvěcuje nejluxusnější a také největší  lustr v historii lidstva dovezený z Německa. Tento pozlaceny lustr je ozdoben barevnými krystaly Svarovski. 

 NEJVETŠÍ LUSTR NA SVĚTĚ    NEJVETŠÍ LUSTR NA SVĚTĚ

Výška lustru je 15 metrů a průměr – 10 metrů. Podobné lustry  jsou v mešitě tři.

NEJVETŠÍ LUSTR NA SVĚTĚ

Křišťálový lustr Swarovski svou velikostí a unikátností převyšují všechny představy člověka pro luxus jako takový ...

NEJVETŠÍ LUSTR NA SVĚTĚ

Hlavní kopule mešity Grand Mosque váží 1000 tun a je největší na světě! 
K výzdobě interiérů použili bílý italský mramor, 24-karátove zlato, polodrahokamy - lapis , červený achát, ametyst, křišťál, přírodní perly. 

MEŠITA ABU DHABI

Vzhledem k tomu, že je mešita architektonickou památkou a má velký kulturní význam, stala se vzácnou výjimkou. Dveře mešity jsou otevřené nejen pro muslimy, ale pro každého člověka.

 Ženy musí nosit tradiční arabské oblečení pro vstup do mešity, které je k zapůjčení zdarma.  Každý návštěvník si musí sundat boty

Mešita Abu Dhabi

Pokud se návštěvníci mešity záčnout smát nebo mluvit nahlas – ostraha je  upozorní na nevhodnost počínání, ale bez fanatismu.  Stává se, že se turisté začínají při vstupu do mešity křižovat , podobně jako v křesťanském kostele, i nato je ochranka upozorní a poukáže na Aláha.
Nejvíce nešetrní jsou  návštěvníci z Číny, kteří odpočívají - polehávají v mešitě a u toho třeba fotí strop a podobně.

Mešita Abu Dhabi

Taková je nejvelkolepější mešita muslimského světa! ....

Mešita Abu Dhabi

Při různých oslavách je mešita ozdobena projekcí.