NÁBYTEK - PRO A PROTI

NÁBYTEK: PRO A PROTI.
Výhody a nevýhody nábytku z kovu, masivního dřeva a dřevotřískových desek. 
Nábytek z masivu 

Moderním nábytkem se dnes rozumí špičkové technologické výrobky, jejichž výrobou se zabývají inženýři a návrháři pomocí počítačových strojů a různých materiálů, z nichž každý má své klady a zápory. Nyní se zaměříme na výhody a nevýhody nejběžnějších materiálů určených pro výrobu nábytku: kovu, masivního dřeva a dřevotřískových desek.

1. Kovový nábytek. 
Ve starověku se kovy používaly pro výrobu nábytku a jeho doplňků. Velkolepé křeslo nalezené v hrobce Tutanchamona (14. století př. n. l.) bylo bohatě zdobeno prvky z ryzího zlata. Ve starověkém Řecku pro výrobu nábytku používali železo, bronz a stříbro. Ve středověku se kovové židle, například trůn Dagoberta I., krále Franků 17. století, používaly při zvláštních obřadech. Nábytek ze stříbra se ve velkých množstvích vyráběl ke zdobení paláců. Ale v průběhu nesčetných válek byly stříbrné předměty roztavovány za účelem ražení mincí a v následujících stoletích se kovy používaly k upevnění a dekoraci dřevěného nábytku.

Kovový nábytek

Během18. a19. století se železný nábytek stal typickým průmyslovým výrobkem. Zvláštní oblibu získaly železné postele. Slavným příkladem je železná postel používaná Napoleonem během jeho pobytu na ostrově Svaté Heleny.

V polovině 20. století kovový nábytek ztratil svou popularitu. Kovový nábytek byl používán především v průmyslových podnicích, zdravotnických, sportovních, vzdělávacích institucích, vojenských jednotkách atd.

Kovový nábytek

Nyní móda kovového nábytku postupně ožívá. Prvně vešla do kancelářských interiérů a nyní se s čím dále, tím větší jistotou usazuje v domácnostech zařízených ve stylu high-tech a stylizovaných do podoby starožitností.

Výhody kovového nábytku:

Pevnost
Pevnost a dlouhá životnost kovu jsou nesporným faktem. Kovový nábytek Vám vydrží po celá desetiletí, můžete jej smontovávat a demontovávat nesčetněkrát.

Odolnost vůči změně mikroklimatu
Kovový nábytek je znám svou odolností vůči změnám teplotních a vlhkostních podmínek. Právě proto při výběru nábytku do zahrady upřednostňujeme kovové výrobky, jež bez problému zvládnou déšť, pálící slunce a budou sloužit svým majitelům po dobu mnoha let.

Styl
Kovové výrobky přitahují pozornost svým jedinečným stylem. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny ze šprušlí je kovový nábytek vnímán jako velmi lehká a průzračná konstrukce. Ohebnost kovu zase umožňuje vytvářet nejneuvěřitelnější kroucené a tvarované ozdoby na nábytek.

Ekologičnost 
Kovový nábytek je vyroben z materiálu podléhajícího zahřívání a kování, ražení s dalším svařováním, natírání. Je zřejmé, že díky takovým technologiím výrobek z kovu je vysoce ekologický a nevylučuje žádné škodlivé pachy nebo par.

Nevýhody kovového nábytku:

Velká hmotnost
Kovový nábytek je těžký, proto při jeho výběru je třeba vzít na vědomí možnost poškození nábytkem podlahy – parketu, masivní desky. Dalším nevýhodou velké hmotnosti kovového nábytku jsou obtíže při jeho montáži, demontáži, přepravě, jelikož montáž, demontáž a přeprava takového nábytku zpravidla vyžadují asistenci nejméně dvou osob.

Hmatové vjemy
Kovový materiál je chladný na dotek, což je pro mnohé rozhodujícím faktorem při výběru nábytku. Tato vlastnost kovu je způsobena jeho vysokou tepelnou vodivostí. Dotknete-li se kovového předmětu, teplo Vašeho těla začne rychle proudit do kovu, ale není ho tolik, aby se kov zahřál na tělesnou teplotu, a proto náhle ucítíte chlad.

Pozoruhodným příkladem této vlastnosti kovu jsou kovové kliky v zimě. Pokud se jich dotknete holou rukou, třeba i když tepelné hodnoty nejsou značně pod nulou, Vaše pokožka ucítí pálivý chlad.

Nebezpečí úrazu
Kov je nábytkový materiál, u nějž hrozí nebezpečí úrazu. Podle Brinellovy tabulky má jeden z nejvyšších koeficientů tvrdosti. To znamená, že se kovový nábytek téměř nedeformuje při nárazu, ale netlumí sílu nárazu, ba naopak ji vrací předmětu. Proto mají náhodné úrazy o kovový nábytek často za následek vznik velmi bolestivých modřin. Názorným může být příklad, s nímž jsme se téměř všichni setkali v každodenním životě: porcelánový šálek spadlý na kovový povrch se rozbije na malé kousky, ale spadne-li na dřevěný, v nejhorším případě praskne a v tom nejlepším zůstane celý.

Velmi často se stává, že si lidé vybírají kovový nábytek pro jeho tvarované vzory. Jestliže má rodina malé děti, může být tento zdobený nábytek vážnou hrozbu pro jejich bezpečnost. Zvědavá batolata mohou vsunout prsty do otvoru ve zdobení, což může vést k uvíznutí prstů v kovovém dekoru.

2. Nábytek vyrobený z dřevotřískových desek.

Dřevotříska (dřevotřískové desky) je v současné době jedním z nejčastěji používaných a zároveň nejnovějších nábytkářských materiálů. První nábytek z dřevotřískových desek v jeho současné podobě byl vyroben v roce 1940 ve Spojených státech jako dočasný nábytek pro uprchlíky. Od té doby je dřevotříska kvůli své nízké ceně nejvíce používaným materiálem v celosvětovém nábytkářském průmyslu.

nábytek dřevotríska nábytek dřevotríska

Výhody nábytku z dřevotřískových desek:

Nízká cena
Dřevotřískové desky jsou materiálem, který má ve srovnání s jinými nábytkářskými materiály nejnižší cenu. Tato cena se odvíjí od toho, že se k výrobě dřevotřísky používá odpad dřevozpracovatelského průmyslu, který sám o sobě vyžaduje velmi nízké náklady. Další jeho zpracování ve srovnání se zpracováním jiných nábytkářských materiálů rovněž vyžaduje mnohem nižší náklady.

Široký výběr barev
Vzhledem k tomu, že vnější vzhled desek závisí na druhu použité dýhy, může nábytek z dřevotřískových desek mít různé barvy a vzory. Proto nabídka výrobků z dřevotřísky uspokojí téměř jakékoli představy a požadavky.

Možnost kdykoli dokoupit potřebný nábytek
Změnit vzhled dřevotřískové desky lze velice jednoduše, stačí si vybrat dýhu v jiném provedení. Proto si můžete pořídit sestavu nábytku z dřevotřískových desek postupně. Při objednávání výrobků ladicích s již dříve zakoupenými kusy nábytku z dřevotřískové desky postačí jen znát výrobce, barvu a strukturu použité dýhy a nový kus nábytku bude zhotoven v úplně stejném provedení.

Špičková technologie materiálů
Výroba nábytku z dřevotřískových desek vyžaduje minimum technických operací, a to řezání, lemování a připevnění. Z tohoto důvodu lze nábytek z dřevotřískových desek vyrobit v relativně krátké době. Přitom se vlastní náklady na nábytek s ohledem na náklady výrobní zvyšují jen nepatrně, což zajišťuje nízké ceny konečného výrobku.

Nevýhody nábytku z dřevotřískových desek:

Toxicita
DSP obsahuje toxické látky, zejména formaldehyd uvolňující se do vzduchu a obsažený v pryskyřicích, které jsou nezbytnou složkou dřevěných materiálů. Častý kontakt člověka s tímto plynem může vážně poškodit jeho zdravotní stav. Podle Světové zdravotnické organizace se formaldehyd při jeho neustálém vdechování hromadí v lidském těle, což způsobuje poškození kůže, dýchacích cest, reprodukčního systému, očí a může způsobit vznik onkologických onemocnění.

Technologie výroby dřevotřískových desek vyžaduje velké množství pryskyřice. Pro zhotovení standardní desky je nezbytné smíchat třísky s pryskyřicí, a to v následujícím poměru: na100 kgsuchých třísek minimálně37 kgpryskyřice, tedy téměř jednu třetinu z celkové hmotnosti dřevotřísky průměrné kvality zastupuje pryskyřice. Tento vysoký obsah pryskyřice způsobuje následné uvolňování formaldehydu z dřevotřísky až po dobu 14 let. Největší množství formaldehydu se obvykle uvolňuje v prvních 6 měsících používání výrobku z dřevotřísky, v průběhu dalších let se toto množství postupně snižuje.

Ostré hrany
Vzhledem k tomu, že dřevotříska je deskovým materiálem, ostré rohy jsou „vrozenou vadou“ z ní vyrobeného nábytku. Dokonce i v případech, kdy se z dřevotřískové desky vyřezávají oblé tvary, jejich hrany zůstávají ostré a bez zaokrouhlování. Proto je při výběru nábytku z dřevotřískových desek nezbytné vzít v potaz zvýšené riziko případných úrazů s tímto spojených.

Nízká životnost
Dřevotříska je jedním z materiálů s nejnižšími hodnotami pevnosti a životnosti. Postupem času se hustota dřevotřísky snižuje: lepidla sloužící ke slepování třísek vyprchávají a za 10-14 let kvůli jejich nedostatku se desky začínají rozpadávat, nábytek křehne, úchyty vypadávají z drolících se otvorů.

Vzhledem k tomu, že se kompozitní materiály skládají se slepených k sobě částic, není vícenásobná montáž-demontáž nábytku z dřevotřískových desek, oproti kovovému nebo masivnímu nábytku, možná. Otvory ve dřevotřískových deskách určené pro šrouby se při opakovaných montážích poškozují, drolí a stabilita a pevnost konstrukce se výrazně snižuje.

Deformace ve vlhkých podmínkách 
Co se tyče odolnosti dřevotřískových desek vůči vlhkosti, je třeba konstatovat, že se tento materiál velmi bojí vody. Pod vlivem vlhkosti dřevotříska z 33% bobtná. Po vysušení takto nabobtnaná dřevotřísková deska se již nezíská svůj původní tvar.

Neodolnost vůči vysokým teplotám
Dřevotříska je hořlavým materiálem, a proto při kontaktu její plochy s otevřeným ohněm nebo rozežhavenými povrchy hrozí potenciální nebezpečí vzplanutí. Jelikož hlavním procesem technologie výroby, který zajišťuje přilnavost některých typů dýhy, je zahřívání, nedoporučuje se používat tento nábytek v blízkosti topných zařízení, při působení vysokých teplot se totiž vnější dekorativní pokrytí může odloupnout.

Neodolnost vůči mechanickým vlivům
Konstrukce z dřevotřískových desek nejsou z důvodu vysoké hustoty jemných frakcí odolné vůči mechanickým vlivům. Vzhledem k tomu, že deska nemá monolitickou strukturu, při opakované montáži a demontáži se otvory určené k připevnění výrobku šrouby drolí a spolehlivost tohoto připevnění se výrazně snižuje.

3. Nábytek z masivu.

Dřevo je nejstarším materiálem pro výrobu nábytku. Říká se, že tesařské umění vzniklo již ve starověkém Egyptě, kdy lidé pomocí nejjednodušších nástrojů začali vyrábět jednotlivé kusy nábytku, např. židli s opěradlem nebo postel.

Nábytek z masivu

Masivní dřevo je trochu mladší. Jedním ze starověkých analogů technologie výroby vrstveného dřeva je luk japonských vojáků. Od 12. století oblouky pěchotních zbraní v Japonsku začali vyrábět způsobem slepování částí bambusu a dřeva, což značně zvýšilo jejich pružnost, pevnost, spolehlivost, přesnost a vzdálenost doletu.

Jelikož celá historie lidstva má evoluční charakter, lidé v průběhu mnoha staletí vynalézali stále dokonalejší nástroje pro zpracování dřeva, provedení nábytku se stávala složitější. Dnes umění výroby dřevěného nábytku dosáhlo skutečně vysoké úrovně, kdy Vám na objednávku zhotoví kusy nábytku naprosto libovolného stylu nebo zcela unikátní dle individuálního návrhu.

Výhody nábytku z masivu:

Ekologičnost 
Nábytek z masivu je vyroben z přírodního dřeva, který z důvodu svého přírodního původu neobsahuje zdraví škodlivé toxické látky. Kromě toho jehličnaté stromy uvolňují do vzduchu éterické oleje. Tyto nejenže nejsou zdraví škodlivé, ale naopak mají na člověka pozitivní vliv, což dokazuje i dnešní medicína.

Pevnost
Nábytek z masivu má všechny výhody monolitického přírodního dřeva, což zaručuje jeho pevnost. Jedná se o to, že uvnitř masivního dřeva existuje silné napětí vláken způsobující jeho praskání. V masivu tvořeného slepenými k sobě lamely je napětí kompenzováno přeříznutím těchto vláken.

Nábytek z masivního dřeva, stejně jako nábytek z kovu, je odolný vůči opakovaným montážím a demontážím. Hlavní výhodou nábytku z masivního dřeva v porovnání s tím kovovým je jeho mnohem menší hmotnost usnadňující montáž, demontáž a přepravu nábytku.

Ergonomie a bezpečnost
Lidé obvykle využívají stejný nábytek po dobu 15 až 20 let a během této doby kolem něj projdou přinejmenším dvakrát denně, tj. nejméně 11.000 krát v průběhu celé doby jeho používání. To znamená, že se přesně stejný počet krát vystavují nebezpečí úrazu o hrany nábytku. Pro snížení tohoto rizika by měl nábytek mít maximálně hladké a bezpečné tvary bez ostrých hran.

Masiv má ve srovnání s ostatními materiály největší potenciál k výrobě takového nábytku: můžete z něj vyřezat libovolné trojrozměrné tvary, pod tlakem a při vysoké teplotě se dřevo snadno ohýbá a přijímá potřebnou formu.

Tvárnost dřeva byla oceněna již v 19. století. V roce 1840 továrna Michaela Thoneta nabídla spotřebitelům nábytek z ohýbaného dřeva. Jednalo se o první nábytek této třídy, jenž se záhy stal velmi oblíbeným mezi spotřebiteli. Nyní se pro zhotovení masivních výrobků oblých křivek používají počítačové stroje a výkonné vakuové lisy.

Co se tyče bezpečnosti, jedná-li se tlumení nárazů, je masiv z řady jiných nábytkářských materiálů nejměkčí. Při nárazu o dřevěný kus nábytku masiv pohlcuje významnou část nárazu, což výrazně snižuje pravděpodobnost úrazu. Mimochodem při výrobě automobilů je kladen velký důraz právě na schopnost materiálů tlumit nárazy, jejich tvrdost a tuhost jsou úmyslně snižovány, aby v případě nehody auto pohltilo většinu nárazu a tím ochránilo cestující před zraněními.

Příjemné hmatové vjemy
Dřevo má jeden z nejnižších koeficientů tepelné vodivosti: pro srovnání koeficient kovu je 370 krát vyšší. Nízká tepelná vodivost vysvětluje pocit tepla, ke kterému dochází při kontaktu se dřevěným povrchem. Děje se to proto, že při doteku naše teplo stěží proniká hluboko do dřeva a rychle ohřívá vnější vrstvy, v důsledku čehož se může zdát, že nám nábytek zahřívá dlaně.

Nevýhody nábytku z masivu:

Živý materiál
Za normálního stavu má strom vlhkost 40-60%. V různých ročních obdobích se jeho vlhkost může buď zvýšit (v období dešťů), nebo snížit (v období sucha). Po zpracování si dřevo zachovává tuto „dýchací“ schopnost, a proto jej mohou nepříznivě ovlivnit změny mikroklimatu: když je dřevěný výrobek vystaven horku, ztrácí svou vlhkost a praská. Na druhou stranu i příliš vlhké prostředí může negativně ovlivnit strukturu dřevěného nábytku: po nasycení vlhkostí a následném vyschnutí může dřevo rovněž začít praskat. Mimochodem, v zájmu zachování reprezentativního vzhledu dřevěného nábytku stačí v místnosti udržovat teplotní a vlhkostní rovnováhu nezbytnou pro dobrý zdravotní stav člověka, stromu a člověku totiž vyhovují stejné podmínky okolního ovzduší.

Složitost výroby nebo vysoká cena
Technologie výroby nábytku z masivního dřeva je vícestupňová a složitá. Celkový výrobní cyklus zahrnuje více než 10 cyklů. To vysvětluje vyšší cenu konečného výrobku z dřevěného masivu a delší dobu výrobního procesu.

Nábytek z masivu se stane vaším rodinným klenotem a potěší mnoho generací.

Zakoupení nábytku z masivu je výborná investice – nábytek bude sloužit věrně, a to nejen Vám, ale i Vašim dětem a vnoučatům.

Máte-li zájem o náš nábytek z masivu, nebo máte nějaké dotazy?
Potřebujete pomoc při výběru nábytku z masivu? 
Kontaktujte nás, info@transylvania-nabytek.cz  rádi Vám zodpovíme na všechny vaše dotazy!